OUESSANTSKÁ OVCE
Ouessantská ovce je nejmenší plemeno ovcí na světě. Jejich výška nepřesahuje 50 cm a průměrná hmotnost dosahuje 15 kg. Často se chová jako domácí mazlíček nebo je používána k vypásání travních porostů.
Pochází z malého Francouzského ostrova Ouessant ležícího necelých 20 km západně od pobřeží Bretaně. Díky drsnému podnebí (vítr, déšť, skoupá vegetace – tedy málo stromů k přirozené ochraně) se přírodním výběrem vyselektovalo toto malé, ale velmi odolné plemeno.
HISTORIE
Toto plemeno bývá označováno též jako Ushantská (Ušantská) ovce podle anglického názvu ostrova Ouessant nebo častěji jako ovce Quessantská (Quessantka), což je však nesprávné.
K chybě došlo ihned po prvním dovozu do Česka tak, že pracovník, který zapisoval nově dovezené ovce do evidence, použil ne příliš kvalitní faxovou kopii dokladu, kde bylo písmeno O u slova Ouessant trochu rozmazané a písař ho zaměnil za písmeno Q. Od té doby již většinou nikdo dále původ slova nezkoumal.
VZHLED
Vyskytují se tyto barevné variace: černá, hnědá a bílá a černá barva tvoří asi 70% všech chovaných zvířat, hnědá – karamelová 20% a bílá – smetanová asi jen 10%.
Berani jsou typičtí svým límcem z vlny pod krkem, který může být o dost tmavší než ostatní vlna na těle. Samozřejmě také svými toulci impozantního mufloního vzhledu, které ve spirálách odstávají od hlavy. Bahnice jsou většinou bezrohé nebo mají na hlavě jen malé růžky.
Mají velmi hustou a těžkou vlnu, která tvoří cca 10% jejich celkové hmotnosti.
Někkteré z Ouessantských ovcí mají tzv. „zvonečky“ – kožní výrůstky pod krkem, na které se musíme dávat pozor při stříhání. Pokud se při střiži odstraní, znovu nenarůstají.
POTRAVA
Ovce je typický býložravec. Co do výběru potravy je nenáročná. Spásá i rostliny, které ostatní hospodářská zvířata odmítají. Suchý chléb, jablka, mrkev, oves, ječmen apod. je pro ovečky velkou pochoutkou a každopádně patří mezi zvířata, která se nechají „utáhnout“ na žrádlo. Také je potřeba si hlídat všechny záhonky, květináče, kytky apod. Tedy pokud nechcete, aby si na nich ovečky pochutnaly.
POROD A PÉČE O JEHNĚ
Jsou v říji od října do ledna, doba březosti trvá 5 měsíců. Samice rodí obvykle 1 mládě o hmotnosti cca 1 kg, které saje mléko asi 6 měsíců. Porod obvykle probíhá bez komplikací a bez pomoci chovatele. Důležité je, aby jehňata byla po porodu v suchu a teple.
Po 3-5 dnech už pak zvládají i nepříznivé počasí, neboť jejich vlna je už dostatečně chrání. Bahnice jsou výborné matky a jehňata jsou velmi živá a hravá.
VYUŽITÍ
V zemi původu se stříhají na kvalitní vlnu. V našich podmínkách se nejčastěji využívají jako velmi nenáročné „živé sekačky“ na udržování zahrad, jako domácí mazlíčci k plemennému chovu.
Jednou z charakteristických vlastností Ouessantských ovcí je nenáročnost tohoto plemene a velká přizpůsobivost k pastevnímu chovu.
CHOV
Jejich biologické vlastnosti jim umožňují nalézat si dostatek potravy i na takových pastvinách, které mohou jiné druhy hospodářských zvířat využít jen omezeně. Ovečky mají rozštěpený horní pysk, který jim umožňuje pást i velmi nízké porosty.
Na „ubytování“ nejsou ouessantky vůbec náročné. Tráví celý rok venku. Přístřešek využívají nejvíce v zimě, když jsou velké mrazy a pokud hodně prší. V létě se zdržují spíše kolem ovčína, pod stromy a tam kde je stín.
Od jara do podzimu jim stačí pouze pastva, voda a minerální liz. V zimě mají místo pastvy seno nebo senáž.
Jedná se o stádová zvířata a proto je vhodné držet je alespoň minimálně ve dvou kusech a více. Jednou až dvakrát ročně za porady s veterinářem zvířata odčervit. Při střiži vlny je nutné alespoň jedenkrát ročně zkontrolovat a zastříhnout paznehty.
Na ohrady používáme vysoké pletivo. Není vhodné používat elektrické ohradníky. Hrozí, že by beránkovi mohly uvíznout rohy v ohradníku, ze kterého by se nemuseli sami dostat.
Velkou roli při našem výběru hrál i jejich vzhled a velikost. Pokaždé, když k nám přijde návštěva s dětmi, jsou vždy nadšené a navzdory k jejich malé výšce se nebojí a jsou velmi mazlivé. Snáší se také velmi dobře i s jinými zvířaty. Toto plemeno je velmi přátelské a zvědavé. Člověka po příjezdu domů přivítají a při pracích na zahradě nám vždy asistují a dělají společnost.
Dále k našemu rozhodnutí napomohl i fakt, že toto plemeno je zvyklé na tvrdé podmínky,což se nám časem opravdu potvrdilo.