HIGHLAND CATTLE

Skotský náhorní skot neboli Highlandcattle, patří mezi extensivní masná plemena. Tvrdé horské podmínky, skromná pastva a celoroční pobyt v přírodě příznivě ovlivnily konstrukci a zdraví těchto zvířat. Je to velmi tvrdé a odolné plemeno s velmi atraktivním vzhledem.
Pokyny pro chovatele skotu
Toto plemeno je charakteristické zejména kvalitou špičkového masa s nízkým obsahem tuku a cholesterolu, a také jedinečnou chutí. Maso je po specifickém postupu zrání jemné, šťavnaté, podobné zvěřině a je žádané hlavně na výrobu značkových steaků.

Zrání a bourání masa plemene Highland

HISTORIE

Highland je původním plemenem skotu. I v moderní době je udržováno v nezměněné podobě a nedošlo ani ke křížení s jinými plemeny. V současnosti je tedy významnou genovou rezervou. Ve Velké Británii byl chovatelský svaz náhorního skotu založen už v roce 1884 a v následujícím roce byla první zvířata zapsána v plemenné knize.

V současnosti jsou největší populace skotského náhorního skotu chovány v USA, Kanadě, Austrálii a Evropě – zejména v Německu, RakouskuFrancii a ve Švýcarsku.Do České republiky bylo toto plemeno dovezeno po roce 1991.

VZHLED

Skotský náhorní skot je robustní plemeno menšího rámce s kompaktní stavbou těla

Základní zbarvení je hnědočervené, a to světlé i tmavší odstíny. Méně se vyskytuje zbarvení černé, šedé, stříbrné, bílé a žíhané. Přípustné jsou bílé skvrny pouze na spodní straně břicha.

Celé tělo je pokryto dlouhou, hustou srstí. Na hlavě srst splývá přes oči, které tak chrání proti hmyzu. Typická je krátká široká hlava s dlouhými, do stran zahnutými rohy, které jsou jedním z nejvýraznějších prvků tohoto plemene.

Zvířata rohy využívají jako nástroj k drbání hůře dostupných míst. Jako zbraň je zpravidla nepoužívají, ale jsou si své přednosti vědoma a nosí je s majestátným klidem.

Tělesný rámec

  • Kohoutková výška by se měla pohybovat mezi 115-130 cm u krav, u býků 120-140 cm.
  • Dospělé krávy dosahují hmotnosti mezi 450-550 kg, býci mívají 700-850 kg.
  • Porážkové váhy 350-400 kg dosahují zvířata ve dvou letech.

POROD A PÉČE O TELE

Zvířata plemene Highland jsou řazena mezi plemena dlouhověké a pozdně dospívající. První otelení se doporučuje ve věku okolo tří až čtyř let. Mohou se dožívat až 18 let a jedna kráva je během života schopna porodit i osmnáct telat. Nevyznačují se velkou růstovou schopností – průměrný denní přírůstek se běžně pohybuje okolo jednoho kilogramu (v zimním období vlivem sníženého metabolismu 0,2-0,4 kg), proto nejsou vhodní do intenzivního výkrmu.

Velkou výhodou jsou snadné a bezproblémové porody s vynikající mateřskou péčí. Narozená telata jsou velmi živá a samostatná. Ale pokud mají hlad, maminku si hodně rychle přivolají. Porody probíhají velmi hladce, dospívající telata není nutno oddělovat a ani jim poskytovat zvláštní péči.

POVAHA ZVÍŘAT

Na pastvě jsou zvířata velmi klidná. Jen některé krávy v období telení brání své potomky. Záleží na povaze matek. Při vlídném zacházení a časté péči si zvířata zvyknou na lidi a stávají se lehce ovladatelná a přátelská. Na našem ranči, máme i opravdové mazlíky.

CHOV

Skotský náhorní skot je velmi nenáročné plemeno. Hodí se zejména do horských a podhorských oblastí, kde se chová celoročně na pastvě. Ani v drsných horských podmínkách nejsou zapotřebí žádné zemědělské stavby pro ustájení. Ve své domovině je skot běžně chován v lokalitách s 2000 mm srážek a teplotami až -40 stupňů Celsia.

Ale vzhledem k jejich dlouhé srsti je potřeba highlandům zejména v letních měsících umožnit schovat se do stínu. V zimním období, je-li sněhová pokrývka natolik vysoká, že si zvířata nedokáží potravu sama vyhledat, je vhodné přikrmovat všemi běžnými krmivy, jako slámou, senem či senáží. Nezbytná je krmná sůl a minerální liz. Je potřeba také zajistit neustálý přístup k vodě.

Oplocení pastevních areálů je nejlépe kombinovat s elektrickým ohradníkem. Veškeré doplňky (přístřešky, krmiště, napajedla) musí být konstruovány s ohledem na rozpětí rohů dospělých jedinců.

Pro nutné veterinární zákroky a provedení předepsaných zdravotních zkoušek se budují odchytové zařízení zakončené pevnou fixační klecí. Předchází se tím problémům s manipulací stáda i případným úrazům. Manipulační zařízení patří mezi nejzákladnější vybavení. Je nutné při očkování, stříhání paznehtů, dávání ušních známek a jiných někdy i nečekaných situacích. Bez nemrznoucích napáječek jsme se zatím obešli, byť občas s poměrně dobrodružnými příběhy.

Ceny u chovných zvířat tohoto plemene jsou výrazně vyšší, než u skotu běžného. Proto je výhodnější prodat chovné zvíře než ho dát na porážku, kde je jeho cena stejná jako u běžného skotu, který však nemá stejnou kvalitu masa.